Tento článek vám poslouží jako průvodce výběrem zvlhčovače vzduchu. Čekají na vás níže uvedené kapitoly:
- Druhy zvlhčovačů vzduchu – liší se podle principu výroby páry. Velmi oblíbené jsou ultrazvukové zvlhčovače, mezi kterými je nejbohatší výběr. Narazit lze ale i na modely s přirozeným odparem či principem horké páry.
- Manuál vs. automat – manuální zvlhčovače musíte zapínat a vypínat manuálně. Automatická zařízení fungují autonomně a spínají se podle aktuální vlhkosti vzduchu v místnosti.
- Zvlhčovací výkon – udává, kolik páry unikne do vzduchu za jednu hodinu. Měl by odpovídat velikosti místnosti, na 15 m2 je ideální cca 100–200 ml/hod.
- Objem nádoby a doba provozu – standardem je 3–5 l. Nicméně platí, že čím větší nádoba, tím déle může zvlhčovač pracovat bez dolití další vody.
- Hlučnost – pokud chcete zvlhčovač umístit do ložnice, ideální je volit přístroje s hlučností do 30 dB.
- Příkon – souvisí s výkonem a principem odparu. Obecně mají nejnižší spotřebu modely s přirozeným odparem (do 50 W), nejvyšší je naopak u parních zvlhčovačů (až 300 W).
- Funkce – moderní zvlhčovač může být vybaven časovačem, různými kontrolkami či funkcí čištění vzduchu. Praktické může být i automatické vypnutí při nedostatku vody.
- Design – propracovanější kousky vám mohou nabídnout přehledný displej, relaxační LED osvětlení či praktické madlo. Pokud hledáte zvlhčovač pro děti, vybírat lze z modelů ve tvaru zvířátek či pohádkových postav.
- Cena – zlatou střední cestu, kterou volí většina zákazníků, je rozmezí 1 500–5 000 Kč. Pro dražší modely najdete využití jen ve velkých prostorách.
Pokud vás naopak trápí nadměrná vlhkost vzduchu, můžete se podívat na srovnání odvlhčovačů vzduchu. Zpracovali jsme i další přístroje na úpravu domácího ovzduší, jako jsou čističky vzduchu a ochlazovače vzduchu.
Druhy zvlhčovačů vzduchu
V první řadě je třeba zorientovat se ve zvlhčovačích vzduchu podle toho, jakou vlhkost produkují. Jako zákazníka vás pravděpodobně nebude úplně zajímat kompletní technologie výroby páry, ale to, jaká pára bude vycházet z vámi zvoleného modelu. To do jisté míry rozhoduje také o tom, k čemu a kdo takový zvlhčovač vzduchu vlastně využije. Na trhu se nachází celkem tři odlišné typy výrobků.
- Ultrazvukové zvlhčovače – ultrazvuk rozbíjí kapky vody na drobné kapičky, dosahují vysoké účinnosti, velmi populární varianta, je ale nutno dát si pozor na nadměrné zvlhčení, přístroj je navíc citlivý na tvrdou vodu.
- Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem – voda se přirozeně odpařuje a je do prostoru rozháněna pomocí rotačních disků, případně se odpařuje z filtračních kazet, jde o nepřirozenější princip, ale není tolik účinný, cenově jde o nákladnější variantu.
- Zvlhčovače vzduchu na principu horké páry – horká pára likviduje ve vzduchu škodlivé mikroorganismy, jde o dobrou variantu pro alergiky, teplota v místnosti se ale zvyšuje, navíc mají vyšší spotřebu a jsou hlučnější.
Ultrazvukové zvlhčovače
Tento typ zvlhčovače vzduchu vás překvapí svým rychlým nástupem účinku a obecně bleskovým použitím. Jednotlivé kapky vody jsou prostřednictvím ultrazvukových vln rozbity na menší kapičky, které se následně přeměňují na vodní páru. Ta je poté vypuštěna do místnosti. Díky tomuto principu výroby páry je dosaženo vysoké vlhkosti v daném prostoru. Vlhkost navíc můžete regulovat například podle teploty ve vybraném prostředí.
Ultrazvukové zvlhčovače oplývají kromě přemíry kladů i nedostatky. A ty vycházejí ze samotného principu výroby páry. Pokud využijete maximální výkon zařízení v dlouhodobém časovém horizontu, může se stát, že prostředí kolem vás jednoduše navlhne a poškodí se nábytek, zdi či vybavení interiéru. Tento zápor lze eliminovat za pomoci správného používání zvlhčovače vzduchu.
Při použití tvrdé vody je nutné ji předem přefiltrovat, destilovat nebo využívat speciální patrony, aby se přístroj nezanášel vodním kamenem. Vodní kámen snižuje účinnost i životnost přístroje.
Zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem
Pod přirozeným odparem si můžete představit hned dva způsoby výroby páry, která odchází do prostoru kolem vás:
- Diskové zvlhčovače vzduchu – odpařující se voda je rozháněna do prostoru rotačními disky.
- Zvlhčovače vzduchu s filtračními kazetami – voda se odpařuje ze speciálních filtračních kazet.
U diskových zvlhčovačů vzduchu hraje zásadní roli rotační disk otáčející se ve vodě. Přirozeně se odpařující tekutina je pak rozháněna do vzduchu. Tento proces zvlhčení je oproti ostatním nejpřirozenější. Musíte však počítat s tím, že s procentuálním zastoupením vlhkosti se nedostanete přes 50 % a nástup takového přístroje je trochu pomalejší oproti ultrazvukovému zvlhčovači. Další nevýhodou je i vyšší pořizovací cena.
U zvlhčovačů vzduchu s filtračními kazetami je realizován proces výroby páry za pomoci nasátí vody a jejího následného odpařování. Klady a zápory tohoto výrobního procesu jsou v podstatě stejné, jako u diskové verze, jen v tomto případě musíte počítat ještě s nutností dokoupit speciální filtrační kazety.
Zvlhčovače vzduchu na principu horké páry
Poslední typ zvlhčovače vzduchu lze do jisté míry přirovnat ke klasické rychlovarné konvici. O výrobu potřebné páry se totiž starají topná tělíska ponořená do vody. Vypouštění horké páry poměrně efektivně ničí nežádoucí mikroorganismy ve vzduchu (plísně a bakterie), které zhoršují potíže astmatiků a alergiků.
Všechny tyto benefity jsou ale vykoupeny vyšší spotřebou elektrické energie, pozvolným zvyšováním teploty v prostoru a vyšší hlučností zvlhčovače.
Typ zvlhčovače | Výhody | Nevýhody |
Ultrazvukový | + Působí rychle
+ Díky studené páře nehrozí popálení |
– Riziko navlhnutí prostoru
– Citlivý na tvrdou vodu |
S přirozeným odparem (diskový) | + Využívá přirozeného odparu
+ Některé modely nabízí možnost použití aromatických olejů + Nízká spotřeba energie |
– Méně účinný
– Pomalý nástup účinku – Vyšší pořizovací cena |
S přirozeným odparem (filtrační kazety) | + Využívá přirozeného odparu
+ Nízká spotřeba energie + Filtry rovněž zajistí čištění ovzduší |
– Nižší účinnost
– Nutnost dokupovat filtrační kazety – Pomalejší nástup účinku |
Parní | + Horká pára likviduje choroboplodné zárodky
+ Ideální pro alergiky, astmatiky a malé děti |
– Zvyšuje teplotu v místnosti
– Hrozí popálení – Hlučnější |
Manuál vs. automat
U zvlhčovačů vzduchu lze volit mezi dvěma základními principy spouštění:
- Manuální – ovládání je plně v režii uživatele.
- Automatické – zvlhčovač funguje autonomně.
Jak už prozrazuje název, manuální zvlhčovače vzduchu musíte spínat svépomocí. Nejsou vybaveny žádnými čidly a je pouze na vás samotných, abyste rozhodli o tom, zda chcete v místnosti docílit vyšší vlhkosti či nikoliv.
U automatických a logicky i dražších výrobků se o nic takového starat nemusíte. Tyto moderní zvlhčovače vzduchu jsou totiž vybaveny vlhkoměrem, který je schopen změřit přesnou hodnotu vlhkosti v daném prostoru. Na základě předem nastavené výše pak dochází k automatickému zapínání a vypínání přístroje. Na tyto výrobky můžete narazit také pod označením zvlhčovače se spínačem.
Zvlhčovací výkon
Výkon rozhoduje o tom, kolik mililitrů vody v podobě páry unikne do vzduchu za jednu hodinu. Od toho se odvíjí další údaj, a tím je přibližná velikost místnosti, do jaké se hodí daný zvlhčovač vzduchu.
Měli byste také rozlišovat, zda pořizujete produkt do nového domu, nebo ho potřebujete do staršího objektu. Starší domy často trpí na plísně v důsledku nadměrné vlhkosti, zde tedy obvykle ani není důvod zvlhčovač pořizovat. Novostavby už jsou na tom o poznání jinak. Obecně tedy platí, že čím máte doma nižší vzdušnou vlhkost, čím výkonnější přístroj má smysl pořizovat.
Zvlhčovací výkon luxusních modelů může dosahovat ještě daleko vyšších hodnot. Například přístroj s výkonem 1 875 ml/hod je vhodný do místnosti o ploše až 320 m2. Nákup jednoho výkonnějšího zařízení samozřejmě můžete nahradit pořízením několika méně výkonných produktů, záleží čistě na vašem uvážení.
Velikost místnosti | Potřebný zvlhčovací výkon |
Do 15 m2 | 100–200 ml/hod |
15–30 m2 | 200–300 ml/hod |
25–45 m2 | 300–400 ml/hod |
40–70 m2 | 400–600 ml/hod |
Objem nádoby a doba provozu
Objem nádoby na vodu do jisté míry souvisí s výkonem zvlhčovače a celkovou délkou provozu. Z logiky věci vyplývá, že čím větší je objem nádržky, tím delší dobu může zvlhčovač pracovat, aniž byste museli vodu do nádobky dolévat.
- Do 1 l – nejmenší nádoby, nutno často doplňovat.
- 3–5 l – zlatý standard, objem v tomto rozmezí má většina modelů.
- Nad 8 l – největší nádoby, doplňujete zde vodu až po pár dnech.
Samotná doba provozu pak závisí mimo objemu nádoby také na intenzitě, s jakou zvlhčovač páru produkuje. Nejčastěji se pohybuje mezi 10–24 hod na jedno naplnění.
Hlučnost
Vzhledem k tomu, že se zvlhčovač vzduchu stane součástí vašeho interiéru, měli byste při jeho nákupu pomýšlet také na to, v jakou dobu a v jaké místnosti jej budete využívat. Narážíme především na hlučnost zvoleného výrobku, která by vás v žádném případě neměla omezovat.
Rozdíl bude, zda výsledný produkt použijete v ložnici, kde je zapotřebí maximálního klidu, nebo naopak v obývacím pokoji, kde je obecně větší rozruch a hlučnějšího přístroje si během dne téměř nevšimnete.
Z pohledu Světové zdravotnické organizace je optimální hranicí pro klidný spánek hodnota stanovená ve výši 30 dB (Zdroj: Nih.gov). Pokud tedy pořídíte takový zvlhčovač vzduchu, pravděpodobně nehrozí zhoršení kvality spánku. Nejčastěji se setkáte s hlučností v rozmezí 30–40 dB. Mnoho moderních výrobků je dnes navíc vybaveno nočním režimem, kdy je výkon automaticky snížen a přístroj je tím pádem skutečně tichý.
Příkon
Spotřebu elektrické energie reflektuje u zvlhčovačů příkon, který vyjadřuje množství elektrické energie odebrané ze sítě za jednotku času. Udává se ve wattech (W). Spotřeba zvlhčovače vzduchu primárně souvisí s jeho celkovým výkonem a typem zařízení, takže může mít hodnotu do 30 W, ale také nad 300 W u dražších modelů.
Typ zvlhčovače vzduchu | Průměrná spotřeba energie | Čím spotřebovává energii |
S přirozeným odparem | Do 50 W | Ventilátorem |
Ultrazvukový | Cca 130 W | Ultrazvukovým oscilátorem |
Parní | Až 300 W | Ohřevem vody |
Funkce
Funkce vám u zvlhčovačů poskytnou vyšší komfort při vytváření požadované vlhkosti a spoustu dalších možností. Ne všechny jsou ale zcela nezbytné a průměrný uživatel se bez nich často obejde.
- Časovač – umožní vám nastavit přesný čas, kdy má dojít k zapnutí a vypnutí zvlhčovače. Využijete to třeba v situaci, kdy se z práce vracíte každý den ve stejný čas. Vzduch bude při příchodu domů již příjemně zvlhčený.
- Automatické vypnutí – při nedostatečném množství vody v nádobě dojde k automatickému vypnutí zvlhčovače vzduchu.
- Kontrolky a indikátory – signalizují, že je zvlhčovač v provozu. Některé přístroje jsou také vybaveny kontrolkami, které vás dopředu upozorní na nedostatek vody.
- Rychlostní režimy – ty se týkají především rychlosti ventilátoru rozhánějícího páru do prostoru.
- Režim samočištění – slouží k automatickému odvápnění přístroje, čímž se prodlužuje jeho životnost. Tuto funkci velmi oceníte, pokud vám v domácnosti teče tvrdá voda a nemáte pokaždé čas ji přefiltrovat.
- Aromaterapie – některé zvlhčovače disponují nádobkou pro přidání voňavého oleje, u jiných můžete olejíček nakapat přímo do vody. V každém případě si však předem zkontrolujte, zda to výrobce vašeho přístroje doporučuje.
- Předehřev – tato funkce se vyskytuje zejména u zvlhčovačů fungujících na ultrazvukovém principu. Pára se před vypuštěním ohřeje, aby nedošlo k nechtěnému ochlazení teploty v místnosti.
- Měřiče teploty a vlhkosti – některé chytřejší modely se kromě poskytnutí potřebných údajů dokáží na jejich základě samy vypínat a zapínat.
- Čištění vzduchu – zvlhčovače vzduchu můžete zakoupit v kombinaci s čističkou vzduchu. Tím získáte výrobek 2v1, který bude schopen vypouštět do prostoru dostatek páry a zároveň vzduch čistit od alergenů a prachu. Je ale třeba počítat s dokoupením filtrů a jejich čištěním. V tomto směru je oblíbený ionizátor. Jeho funkce spočívá v produkci záporných iontů, čímž přispívá k vytváření zdravého ovzduší.
- Dálkové ovládání – ovladač, s jehož pomocí můžete přístroj zapínat, vypínat a libovolně regulovat úroveň zvlhčování.
- Chytré aplikace – ještě o krok dál jdou výrobci chytrých zařízení, která jsou připojitelná k mobilnímu telefonu. Jejich prostřednictvím si můžete nejen odkudkoliv zobrazit informace o vlhkosti a teplotě, ale také zvlhčovač zapnout.
Design
Vzhled zvlhčovače je samozřejmě velmi individuálním kritériem, nicméně existují designové prvky, které mohou jeho používání i zpříjemnit.
- Displej – řada přístrojů disponuje digitálním a zároveň dotykovým displejem. Na jednu stranu může trochu pokazit celkový estetický dojem, na druhou stranu na něm lze ovládat všechny podstatné funkce a zobrazovat potřebné informace.
- LED osvětlení – mnoho modelů nabízí esteticky zajímavé podsvícení prosklené nádoby na vodu, které může nabývat nejrůznějších barev. V kombinaci s aromaterapií je pak ještě více umocněn relaxační účinek zvlhčovače.
- Držadla, madla a protiskluzové nožičky – možná naruší celkový dojem, mohou však znatelně zvýšit váš uživatelský komfort. Pokud budete zvlhčovač často přesouvat, vyplatí se tedy pohlídat i tyto možnosti.
- Design speciálně pro děti – jestliže sháníte zvlhčovač do dětského pokojíčku, možná vaši ratolest potěší menší roztomilé modely ve tvaru rostlin, zvířátek či pohádkových postaviček.
Cena
Zvlhčovače vzduchu mohou mít podobu malých nenápadných zařízení, ale i robustních přístrojů s velkým výkonem. A právě v závislosti na těchto parametrech se liší i pořizovací náklady těchto produktů. S cenou je spojena také celková kvalita zpracování, kterou byste rozhodně neměli podceňovat.
Zárukou jisté preciznosti, bezproblémové funkčnosti a vysokého účinku jsou prověření výrobci. Mezi ně patří např. Phillips, Sencor, Medisana, Airbi, Clean Air Optima, Cuoghi, Franco a mnohé další.
Do 1 500 Kč
Nejnižší cenová kategorie je vyhrazena levným ultrazvukovým zvlhčovačům, které jsou primárně určeny pro místnosti s rozlohou do 30 m2. Nelze od nich logicky očekávat žádný převratný výkon ani funkční výbavu. Jde o produkty určené pro nenáročné zákazníky.
Od 1 500 do 5 000 Kč
Zlatá střední cesta přináší poměrně bohatý výběr prověřených produktů, které svým zvlhčovacím výkonem pokrývají místnosti o rozlohách 65–80 m2. Používány jsou speciální odpařovací technologie a nechybí ani rozličné funkce: možnost využití aroma difuzéru, příhřevu, ale i měření vlhkosti v interiéru.
Od 5 000 do 15 000 Kč
Jedná se o výrobky určené hlavně pro osoby, které chtějí docílit požadované vlhkosti ve větších prostorách. To se odráží nejen na dostatečném výkonu zvlhčovače vzduchu, ale také na větší kapacitě nádoby (nad 6 l), výbavě v podání speciálního nočního režimu nebo praktického hydrostatu.
Nad 15 000 Kč
Do této sekce patří profesionální výrobky, které se postarají o vytváření vlhkosti ve velkém prostoru. Zahrnuje nejen zvlhčovače s důrazem na propracovaný a moderní design, ale i výrobky pro komerční užití. Jejich cena mnohdy atakuje hranici 50 000 Kč.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí / pro jaký účel se hodí |
Do 1 500 Kč | Modely s menším výkonem, většinou ultrazvukové | Můžete od nich očekávat vysoký výkon ani pokročilé funkce | Pro nenáročné uživatele |
Od 1 500 do 5 000 Kč | Kromě základních funkcí i některé pokročilé, zvládnou pokrýt plochu 65–80 m2 | Nemají vždy plně automatický chod | Pro zákazníky, kteří ocení bohatý výběr |
Od 5 000 do 15 000 Kč | Zařízení s vysokým výkonem a velkou kapacitou | Pro malé domácnosti až zbytečně výkonné | Pro náročné zákazníky; ke zvlhčování velkých místností |
Nad 15 000 Kč | Designové produkty, profesionální zvlhčovače | Pro malé domácnosti až zbytečně výkonné | Pro náročné uživatele, kteří si potrpí na propracovaný design a moderní funkce; pro komerční využití |
Kam umístit zvlhčovač vzduchu
Důležité rozhodnutí pro vás představuje i to, kam správně zvlhčovač vzduchu umístit. Na to existuje velice jednoduchá rada. Každý zvlhčovač vzduchu se snažte situovat nejlépe doprostřed místnosti. Zároveň dbejte na to, aby byl umístěn spíše na zemi. Při jeho uložení si pohlídejte i několik dalších věcí.
- Nepokládejte jej na dřevěnou podlahu. Některé méně kvalitní zvlhčovače mohou začít lehce protékat a vytvořit tak pod sebou mokrou skvrnu, která poškodí parkety.
- Z téhož důvodu není vhodné umísťovat jej ani na dřevěné police.
- Nedávejte jej do blízkosti předmětů, které jsou citlivé na vlhkost, například obrazy apod.
- Před pořízením zvlhčovače se ujistěte, že je vybaven dostatečně dlouhým kabelem. Pokud ne, budete si muset vypomoci prodlužkou. Ta ale v pokoji představuje další překážku, o kterou můžete zakopnout.
Další možnosti zvýšení vlhkosti v interiéru
Možná, že potřebujete zvýšit vlhkost v bytě jen o několik procent. Nebo se před investicí do dražšího přístroje chcete ujistit, že vám vyšší vlhkost s vašimi potížemi skutečně pomůže. V každém případě by se vám mohl hodit seznam dalších činností, kterými můžete vlhkost v místnosti příznivě ovlivnit.
- Zkuste naplnit misku vodou a postavit ji na horký radiátor. I když nedosáhne stejných výsledků jako specializované přístroje, pomůže vám zvlhčit vzduch alespoň o několik procent.
- Podobně poslouží i mokré ručníky.
- Sušte prádlo v místnosti, kterou potřebujete zvlhčit.
- Dlouhodobější a náročnější možnost představuje pořízení několika pokojových rostlin. Některé druhy vyžadují vlhčí prostředí, takže vodu, kterou nasály kořeny, skrze póry na spodní straně listů vypouští do vzduchu. Patří k nim např. palma areka, ledviník ztepilý nebo známý tchýnin jazyk. Toto řešení nabízí asi nejvyšší přidanou hodnotu z hlediska estetiky i zdraví.
- Pro okamžitý efekt můžete do vzduchu stříknout trochu vody z rozprašovače na kropení rostlin. Je však asi jasné, že nízký účinek a následný úklid kapiček nepředurčují toto řešení k trvalému využití.
Dá se zvlhčovač používat místo čističky vzduchu? Nebo vzduch nečistí?