Menu

Vrtáky a bity z našich testů (2024): Levné jsou sázka do loterie, renomovaní výrobci nikdy nezklamali

Vrtáky a bity z našich testů (2024): Levné jsou sázka do loterie, renomovaní výrobci nikdy nezklamali
Foto: Lucie Sobotová, Canva, ilustrace: Arecenze

Za uplynutý rok jsme otestovali 30 sad vrtáků a šroubovacích bitů. Největším podílem byla zastoupena značka Parkside z Lidlu a následně Bosch. Nechyběla ale ani Wera či Milwaukee. Testovali jsme také levné vrtáky a bity z TEMU. V dnešním článku se podíváme na souhrnné výsledky z testů – co spojuje špatné produkty a jaké výrobky se nám osvědčily.

Důležitá zjištění

Část testovaných produktů Parkside vs. TEMU (foto: Lucie Sobotová)

Celkově jsme za uplynulý rok otestovali více než 30 různých vrtáků a bitů prodávaných v sadách i kusově. Zastoupení jednotlivých výrobců je následující:

Značka / původ Počet testovaných

sad s vrtáky

Počet testovaných sad

se šroubovacími bity

Celkem
Parkside  8 3 11
Bosch 8 1 9
Bez značky (Temu) 5 2 7
Milwaukee 1 0 1
Wera 0 1 1

Některé z testovaných sad vrtáků Parkside (foto: Lucie Sobotová)

Z výsledků testů vyplynula dvě důležitá zjištění:

  1. Levný produkt nemusí být špatný (viz například 2 povedené sady bitů Parkside či sada univerzálních vrtáků z čínského on-line tržiště)
  2. Vrtáky a bity od renomovaných výrobců nikdy neselhaly (Bosch, Milwaukee a Wera)

Nejhorší a nejlepší šroubovací bity z testů

Nejhorší testované bity se vyznačovaly měkkým materiálem, který se rychle omačkává a má tendenci se lámat. Hůře seděly v hlavách vrutů a při šroubování občas vyskakovaly. Nekvalitní materiál také snadno reznul. Velmi nízkou kvalitu ukázaly 2 sady – Parkside PBB 4 B2 (starší a již nedostupná verze v zelené krabičce od výrobce Kompernass) a obě levné sady z TEMU.

Testované bity (foto: Lucie Sobotová)

Naopak bity Bosch Impact Control T a křížové bity Wera s diamantovým povlakem nabídly vynikající kvalitu. Pro někoho ale mohou být příliš drahé. Výborný poměr cena/výkon se projevil u sady Parkside PBB 4 B2 (novější verze v šedé krabičce od výrobce Conmetall Meister) a sada Parkside Performance PBSP 2 B2 (dostupné v novější generaci C3)

Nejhorší a nejlepší vrtáky z testů

Některé z testovaných vrtáků do betonu (foto: Lucie Sobotová)

Vrtáků, které nemůžeme doporučit ani nejnáročnějším, jsme otestovali více. Spojuje je neúčinné vrtání, které je důsledkem několika faktorů. Jedná se především o špatnou geometrii (broušení pod špatným úhlem, špatný odvod vyvrtaného materiálu) a nekvalitní a rychle se tupící materiál. Omezuje také nedostatečná délka.

Nejhorší do betonu byla levná sada z TEMU a sada dlouhých SDS Plus vrtáků Parkside 600/485 mm. Nejhorší do dřeva se ukázaly ploché vrtáky ze sady Parkside PFBS 4 A1. Naopak skvělých výsledků do dřeva i betonu vždy dosáhly profi vrtáky Bosch.

Do kovu se nám osvědčila sada od Milwaukee HSS-G Thunderweb. Z levných sad mile překvapilo několik produktů od Parkside, ale i levná sada univerzálních vrtáků z čínského on-line tržiště. Všechny testované vrtáky Parkside a jejich výsledky jsme podrobně zpracovali v tomto článku.

Mohlo by vás zajímat:

Zdroje: Redakční tvorba, Arecenze

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.