Menu

Trik na uvolnění nosu: Poradíme jak na inhalaci i hmaty

Trik na uvolnění nosu: Poradíme jak na inhalaci i hmaty
Foto: Unsplash - Brittany Colette

Nepříjemně ucpaný nos můžete uvolnit i jinak než spreji z lékárny. Ty se navíc nemohou používat dlouhodobě. Trik na uvolnění nosu zvládnete i v pohodlí domova pomocí nahřátí párou, horkou vodou a úlevu poskytne i kuřecí polévka. Vyzkoušet můžete i speciální hmaty.

  • Upozornění: Jednotlivé návody nejsou lékařskými radami a pokud máte podezření na to, že vás trápí víc než jen obyčejná rýma, návštěvu lékaře neodkládejte.

Uvolnění nosu pomocí inhalace

Inhalování horké páry patří k osvědčeným postupům, které volí řada lidí pro úlevu při nachlazení. Horký a vlhký vzduch může pomoci uvolnit hlen a zajistit lepší prokrvení nosní sliznice, které tělo nezvládá dostatečně kvůli chladnému počasí. Díky tomu se může zmírnit i zduření sliznice. Inhalace napomáhá také při alergické rýmě.

Při inhalaci je důležité nepřekračovat doporučenou dobu, která by měla být kolem 10 – 15 minut a neopakovat inhalaci víc než třikrát denně. Pořídit si můžete speciální přístroj, který celý proces ulehčí. Ale vystačíte si i s hrncem, ručníkem a horkou vodou:

  1. Do hrnce nebo odolné mísy položené na stole nalijte vařící vodu.
  2. Nastavte budík.
  3. Nakloňte se nad nádobu s vodou ve vzdálenosti 20 – 30 cm a přehoďte si přes hlavu ručník tak, abyste kolem ní vytvořili uzavřený prostor.
  4. Zavřete oči a zůstaňte sklonění nad vodou, ale dávejte pozor, abyste se nedotkli vody ani nenahnuli příliš blízko a nedošlo k opaření.
  5. Snažte se zhluboka dýchat jen nosem aspoň po dobu dvou minut (Zdroj: Healthline).
Fotogalerie: Heureka (se svolením)

Konzumace teplé vody i polévky zajistí úlevu

Podle dostupné studie od autorů Saketkhoo, Januszkiewicz a Sackner o účincích pití horké a studené vody a kuřecího vývaru na rychlost průtoku hlenu pozitivně působí horká tekutina. Jednoznačně nejlepším pomocníkem na uvolnění nosu byla kuřecí polévka. Nicméně efekt u všech použitých látek byl vždy dočasný. I tak vědci dospěli k závěru, že při infekcích horních cest dýchacích je jednoznačně přínosnější podávaní horké tekutiny než studené, která průtok zpomaluje.

Je-li ucpaný nos způsobený infekcí horních cest dýchacích, pak právě tradičně využívaná horká polévka může významně ulevit. Pozitivní účinky kuřecí polévky při nachlazení potvrdila i další studie od autorů B. O. Rennard, Ertl, Gossman, Robbins, S. I. Rennard. Studie ukázala, že kuřecí polévka může obsahovat řadu látek s příznivou léčebnou aktivitou a její mírně protizánětlivý účinek by mohl pomoci zmírnit infekce horních cest dýchacích.

I správné hmaty mohou pomoci uvolnit nos

Americký chiropraktik Alan Mandel doporučuje jako trik na uvolnění nosu postup pomocí určitých hmatů. Podle reakcí lidí v komentářích pod jeho videem to spoustě z nich nos uvolnilo. Celý postup shrnujeme do bodů, video v angličtině si můžete pustit níže:

  1. Dejte bříško pravého palce pod konec lícní kosti na straně u nosu.
  2. Zatlačte jej dovnitř tváře a zároveň směrem ven.
  3. Levou rukou uchopte ucho kolem spodní části a zatáhněte směrem od hlavy.
  4. Vydržte tak 10 vteřin a zopakujte pro druhou stranu.
  5. Poté si jednou rukou zacpete nos tak, že se zhluboka nadechnete, rukou si podržíte nosní dírky a zakloníte hlavu.
  6. Jakmile se budete potřebovat nadechnout, pomalu narovnejte hlavu a zároveň zhluboka vydechněte.

Zdroj videa: Youtube – motivationaldoc

Zdroje:

Autorská tvorba redaktorky Arecenze

https://www.healthline.com/health/steam-inhalation#how-to

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/359266/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11035691/

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.