Menu

Vyzkoušeli jsme Muskův Starlink v ČR: Jak funguje po měsíci používání? (Recenze)

Vyzkoušeli jsme Muskův Starlink v ČR: Jak funguje po měsíci používání? (Recenze)

Klady

  • Satelitní internet s rychlým připojením
  • Jednoduchá instalace
  • Ideální pro odlehlá místa
  • Neomezený datový limit
  • Stabilní připojení i během špatného počasí
  • Nízká latence
  • Lze rychle koupit na Alza.cz

Zápory

  • Vyšší pořizovací náklady
  • Drahé předplatné
  • Satelit potřebuje čistý výhled na oblohu

Starlink, projekt společnosti SpaceX od Elona Muska, si klade za cíl poskytovat vysokorychlostní internet v oblastech, kde je připojení pomalé nebo zcela chybí. Sama bydlím na samotě, a proto jsem se rozhodla Starlink vyzkoušet. Kolik stojí jeho provoz a jaká je moje zkušenost po měsíci používání?

Shrnutí:

  • Osobní zkušenost se Starlink – Po měsíci používání je má zkušenost se Starlinkem pouze pozitivní. Je několikanásobně rychlejší než můj předchozí internet a poradí si i se špatným počasím.
  • Koupě Starlinku – Starlink jsem koupila přes Alzu, která ho do Alzaboxu zaslala do druhého dne.
  • Instal ace Starlink – Instalace je jednoduchá a zabere vám zhruba hodinu. Celým procesem vás provede moderní aplikace.
  • Základní charakteristiky – Starlink patří pod společnost SpaceX. Momentálně má na nízké oběžné dráze okolo 7 000 satelitů.
  • Cena Starlinku – Provoz Starlinku s předplatným a spotřebou energie vás vyjde zhruba na 1 500 Kč.
  • Aplikace Starlink – Starlink nabízí přehlednou aplikaci, přes kterou připojíte anténu, nakoupíte příslušenství a nastavíte síť.
  • Uživatelská podpora – Uživatelskou podporu lze kontaktovat online nebo na webu. Většinou vám odpoví do několika hodin.
  • Hodnocení služby uživateli – Uživatelé si službu převážně pochvalují. Často se totiž jedná o jedinou možnost, jak si dopřát rychlé připojení mimo hustě obydlená území.
  • Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným službám – Největší výhodou je stabilní internet dostupný po celé ČR. Provoz je však nákladný.
  • Porovnání s alternativami – Starlink je jediný satelitní internet, který nabízí nízkou latenci. V porovnání s bezdrátovým internetem je rychlejší, ale dražší.
  • Závěrečné shrnutí – Pokud bydlíte na vesnici nebo samotě, je pro vás Starlink nejlepší dostupnou volbou. Připravte se ale na vyšší pořizovací náklady a drahý provoz.

Osobní zkušenost se Starlink

Protože bydlím doslova na samotě u lesa, jsou na mé adrese možnosti internetového připojení omezené. Dlouhodobě jsem využívala bezdrátový internet od O2, který ale nebyl dostatečný. Pro představu rychlost stahování činila 16 Mb/s a rychlost nahrávání 3 Mb/s. Odezva se pohybovala kolem 27 ms. Asi si dokážete představit, jak asi vypadal můj den s takovým internetem.

Ještě si k tomu připočítejte sousedy, kteří po zapnutí routeru snížili rychlost připojení tak, že téměř nic nefungovalo. Koupená anténa nepomohla a kabelový internet není dostupný. Jediným řešením byl Starlink a mohu říct, že bych neměnila. Se Starlinkem se rychlost stahování pohybuje mezi 160 až 250 Mb/s a rychlost nahrávání dosahuje 20 Mb/s. Odezva se drží okolo 36 ms.

Ano, stále se nejedná o úplný zázrak, ale pro malou chytrou domácnost, home office pro dva, IPTV a občasné hraní her vystačí. Když vezmu v úvahu, že během testování nemá zcela volný výhled na oblohu, jsem naprosto spokojená. S přehledem zvládá i špatné počasí, včetně silného větru, při kterém předchozí internet ani satelitní televize nefungovaly. Výpadky jsou minimální a pokud k nim dojde trvají jen pár sekund.

Koupě Starlinku

Starlink můžete pořídit přes oficiální stránky společnosti. V takovém případě si na něj počkáte jeden až dva týdny a zaplatíte 8 800 Kč plus dopravu za téměř 600 Kč. Další možností, kterou jsem zvolila i já, je nákup na Alze. Na pár kliků jsem objednala Standard Kit za 8 519 Kč. Pojištění proti rozbití na 2 roky mě vyšlo na 900 Kč a doprava byla zdarma. Do druhého dne byla zásilka v AlzaBoxu.

Instalace Starlink

Instalace je navržena tak, aby ji zvládnul opravdu každý.

V setu najdete:

  • plán na zapojení Starlinku,
  • anténu se stojanem,
  • patnáctimetrový síťový kabel,
  • router,
  • napájecí adaptér,
  • napájecí kabel.

Nejprve vyberte místo, kam Starlink umístíte. Důležité je, aby měl výhled na otevřenou oblohu. Dosah signálu si můžete ověřit pomocí mobilní aplikace, se kterou místo naskenujete. Po upevnění antény k ní připojte kabel. Druhý konce zapojte do modemu a postavte ho. Poté k němu připojte napájecí adaptér a ten připojte do sítě pomocí napájecího kabelu.

Nakonec si stáhněte aplikaci Starlink, která vás provede nastavením antény. Ta bude postupně vyhledávat dostupné satelity a navede vás, jakým směrem ji zarovnat. Zároveň vás vyzve k aktivování Starlinku. Zadáte jeho identifikátor, vyplníte adresu, založíte účet a zaplatíte předplatné. Anténu můžete upevnit prakticky kamkoliv. Důležité je, aby měla výhled a nemohla spadnout.

Já jsem ji prozatím upevnila na balkon k betonovým blokům s dřevěnou deskou. Stejně můžete postupovat, pokud máte rovnou střechu. U sedlové střechy je lepší volbou držák. Ten lze zakoupit přímo v e-shopu Starlink, ale jestli chcete ušetřit, sáhněte po neznačkové alternativě. Po instalaci počítejte s tím, že se bude Starlink ještě pár dní kalibrovat a bude docházet k častým výpadkům.

TIP: Se Starlinkem se nemusíte obávat sněhu. Je vybaven zahříváním, které buď zapíná automaticky, nebo ho můžete spustit v aplikaci.

Základní charakteristiky

Starlink je projekt známé společnosti SpaceX, kterou vlastní Elon Musk. Jeho cílem je poskytovat rychlé a kvalitní satelitní připojení pomocí tisíců malých satelitů umístěných na nízké oběžné dráze země. Starlink funguje již od roku 2019 (založen byl 2015) a od té doby se mu podařilo vybudovat síť téměř sedmi tisíc satelitů.

V nabídce má tři druhy předplatného:

  • Rezidenční –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Určené pro připojení na pevné adrese.
  • Roaming –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Cestovní připojení s omezeným či neomezeným objemem dat.
  • Internet pro lodě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Satelitní připojení určené pro lodě. Objem dat je omezen.
Základní charakteristiky
Země USA
Společnost SpaceX
Založení 2015 (První zákazníci 2020)
Dostupnost Celé území ČR
Cena měsíčního předplatného (Kč) 1249
Maximální rychlost připojení (Mb/s) 130 až 280
Maximální rychlost nahrávání (Mb/s) 13 až 28
Latence (ms) 26 až 34

Cena Starlinku

Koupě hardwaru vás vyjde okolo 9 000 Kč. Rezidenční předplatné, které je vázané na konkrétní adresu stojí 1 249 Kč. Počítejte také s náklady na provoz. Během zimy s automatickým zahříváním denní spotřeba činí zhruba 1,20 kWh. Měsíčně vás provoz vyjde přibližně na 170 Kč (se zimními měsíci cca 2 300 Kč ročně). Pozor si dejte na funkci nepřetržitého zahřívání, se kterým se spotřeba zdvojnásobí.

TIP: Na rozdíl od jiných služeb funguje Starlink na principu předplatného, které můžete kdykoliv zrušit.

Aplikace Starlink

Mobilní aplikace je přehledná a intuitivní. Po chvilce se v ní zorientujete a najdete v ní vše potřebné. Skrze ni můžete kontrolovat stav Starlinku, rychlost připojení, zarovnání či mapu překážek. K dispozici máte i e-shop s příslušenstvím a správu předplatného. Samozřejmostí je kontrola připojených zařízení, pokročilé nastavení routeru či zapnutí a vypnutí již zmíněného zahřívání.

TIP: Pokud Starlink vypnete, trvá zhruba pět až deset minut než se opět spáruje s routerem a zapne se.

Uživatelská podpora

K podpoře se proklikáte přes aplikaci. Jako u jiných služeb na vás nejprve čeká AI asistent. S jeho pomocí vyřešíte téměř všechny problémy. Plusem je i to, že komunikuje v českém jazyce. Pokud je to nutné, můžete se nechat přepojit na podporu, která vám odpoví do několika hodin. K podpoře se dostanete také přes web. Stačí kliknout na „Centrum nápovědy” a dojet na konec stránky, kliknout na „Kontaktovat podporu” a přihlásit se.

Hodnocení služby uživateli

Uživatelé si Starlink převážně pochvalují a stejně jsou na tom i názory odborníků. Většinou se totiž jedná o jedinou možnost, jak zpřístupnit internet v těžko dostupných lokalitách. Kromě toho nabízí lepší parametry než klasický satelitní internet, který je známý vysokou latencí a nízkou rychlostí připojení.

Pro porovnání latence Starlinku se pohybuje okolo 20 až 50 ms. U běžného satelitního internetu se často jedná o 100 ms a více. Na druhou stranu si někteří uživatelé stěžují na vysokou cenu předplatného.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným službám

Největší výhodou Starlinku je jeho rychlost a nízká latence. Samozřejmě se nemůže rovnat s rychlým kabelovým internetem nebo optikou. Pokud ale bydlíte na vesnici, jedná se většinou o jedinou možnost, jak získat rychlé a stabilní připojení. Plusem je též jednoduchá instalace a přehledná aplikace.

Na druhou stranu je provoz Starlinku opravdu nákladný a ne každý má možnost umístit satelit na místo, kde bude mít volný výhled na oblohu. Některým nemusí vyhovovat ani vysoká počáteční investice do výbavy. Překážet vám může les i okolní stavby. Před koupí si raději nainstalujte aplikaci a vyzkoušejte, zda je na místě instalace dostatečné pokrytí.

Porovnání s alternativami

Starlink je momentálně jediný satelitní internet, který nabízí rychlé připojení a nízkou latenci. Konkurenci má především v mobilním a kabelovém připojení. Jelikož na odlehlých vesnicích málokdy narazíte na optiku či kabely, zbývá vám mobilní internet. Z mé zkušenosti není pokrytí v některých oblastech dostatečné a nenabídne vám vysoké rychlosti. Na druhou stranu se ale jedná o levnější alternativu.

Závěrečné shrnutí

Celkově hodnotím Starlink velmi pozitivně. Prozatím ho používám jen měsíc, ale zvládnul i silný vítr a sněhovou vánici, v čemž se mu předchozí internet od O2 nemůže rovnat. Každopádně vás jeho provoz i s předplatným měsíčně vyjde zhruba na 1 500 Kč. To je v mém případě třikrát více než u předchozího operátora. Starlink není pro každého. Hodí se spíše pro osoby, které potřebují internet k práci nebo lidem, kterým nevadí přeplácet za rychlý internet na samotě.

Klady

  • Satelitní internet s rychlým připojením
  • Jednoduchá instalace
  • Ideální pro odlehlá místa
  • Neomezený datový limit
  • Stabilní připojení i během špatného počasí
  • Nízká latence
  • Lze rychle koupit na Alza.cz

Zápory

  • Vyšší pořizovací náklady
  • Drahé předplatné
  • Satelit potřebuje čistý výhled na oblohu

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Nechápu výpočet měsíčních nákladů, když náklady na elektřinu jsou 170 Kč?

Jiří Večeřa

Děkujeme za upozornění, v závěru článku byl zaměněný výpočet. Již jsme ho opravili, omlouváme se za nedorozumění.

Nikola Engelmann, redaktor

Nerozumím těm nákladům. Tarif stojí 1250 a spotřeba vychází podle vašich výpočtu na necelé 200 měsíčně… tak kde se pak bere těch 2300 měsíčně?

Martin

Děkujeme za upozornění, v závěru článku došlo k záměně ve výpočtu. Chybu jsme opravili a omlouváme se za nedorozumění.

Nikola Engelmann, redaktor

Nějak mi nesedí výpočty. Mám Starlink a průměrná spotřeba je mezi 35-70 Watty/hodinu. Při mrazu nebo sněhu je max. 150 W/h (krátkodobě,než roztaje sníh). Budu počítat raději víc – 80W x 24hodin x 30 dnů = 57 600 W = 57,6 kWh. Budu počítat 8 Kč za Kilowatthodinu. 57,6 kWh x 8 Kč = 460,8 Kč/měsíc. V článku je měsíčně 170 Kč, což je málo a pak je tam měsíčně celková cena 2300, což je zase nesmysl – 1050 Kč na proudu to fakt nesežere,pokud nenastavíte vyhřívání na pořád a necháte automatiku. Osobně si myslím, že spotřeba energie ne mezi 350-650 Kč měsíčně. Ještě bych dodal, že spotřeba se odvíjí podle vytížení antény (větší datový tok, víc energie – vyzkoušeno a měřeno). Latence umí být i 100 ms,což na hry není,ale je to jednou za cca 4 hodiny, jinak je běžné 30-50 ms. Jsem s tím celkově spokojený. Mam přes to home office, děti Netflix Disney atd, furt hraje YouTube, běží přes to IOT, včetně hotspotu IOT Helium, různé minery atd. Stahování je super, rychlosti podle článku sedí. když je polární záře, běží to „jen 50-80 Mbps. A to podstatné!!! Přes VPN (ať už Cisco, Open VPN a jiné) se rychlost děsivě zkrouhne na 25-40 Mbps (což mi na HO stačí,dokud nenahrávám něco většího tam,kde musím být přes VPN). A pak bordel na obloze, rád sleduji hvězdy a Starlink se tam dost plete, i když to je někdy zajímavá podívaná (satelitní vláček atd). Zdar a sílu 🙂

Bender

Dobrý den, děkujeme za upozornění. V případě 2 300 Kč se opravdu jedná o záměnu výpočtu. Co se týče 170 Kč za měsíc za provoz, jedná se o výpočet z naměřené spotřeby za listopad 43 kWh (provoz je 24 hodin) a naší ceny cca 4 Kč. Samozřejmě se spotřeba bude lišit podle využití Starlinku a ceny elektřiny uživatele. Odlišná bude i kvalita připojení.

Nikola Engelmann, redaktor

Ještě bych rád doplnil zkušenost s voláním přes operátora s použitím WiFi (VoWifi). O2 vypadával každý hovor, po přechodu k Vodafone volání přes WiFi funguje skvěle. Sem tam nějaká drobná latence,ale když není signál, je to skvělé řešení. WhatsApp hovory jsou úplně ok. Starlink router je celkem na nic, nejde nic moc nastavit. Doporučuji vlastní router a propojit kabelem (ideálně kat. 5e nebo novějším).

Bender

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.