Rozebrali jsme „robotický vysavač“ z Allegra za 400 Kč: Ve skutečnosti nemá s robotem nic společného
![Rozebrali jsme „robotický vysavač“ z Allegra za 400 Kč: Ve skutečnosti nemá s robotem nic společného Rozebrali jsme „robotický vysavač“ z Allegra za 400 Kč: Ve skutečnosti nemá s robotem nic společného](https://www.arecenze.cz/wp-content/uploads/2025/02/Rozebrali-jsme-roboticky-vysavac-za-400-Kc-Zjistili-jsme-ze-s-robotem-nema-nic-spolecneho-1-768x432.png)
Už během testování mini úklidového robota jsme měli podezření, že se v žádném případě nejedná o robotický vysavač v pravém slova smyslu. Při rozebrání se naše podezření potvrdilo. Někteří z vás si možná vzpomenou na dětskou hračku z éry komunismu, lunární vozítko na klíček. Princip náhodného pohybu v prostoru je zde prakticky stejný.
Motůrek, baterka, několik koleček a pár drátů
Fotogalerie: Lucie Sobotová
Rozebrání mini úklidového robota nám zabralo asi 2 minuty. Stačilo odšroubovat 8 šroubků a odklopit celý horní plastový díl. Uvnitř najdeme malý stejnosměrný elektromotor napájený Li-ion článkem 3,7 V 400 mAh. Od motoru vedou vodiče k malé turbíně, která spolu s pohyblivými kartáči vhání drobné nečistoty přes štěrbinu do sběrného prostoru. Na větší smetí je ale sací výkon nízký.
- Zajímavost: Nejlevnější chytrý telefon na trhu stojí 1 500 Kč a kapacitu baterie má 7x větší.
Fotogalerie: Lucie Sobotová
Motor přes plastové převody a hnací řemínky pohání rotační kartáče a také otočný středový panel s malými kolečky. Větší zadní kola nejsou poháněna. Vysavač proto není schopen překonat sebemenší nerovnosti, včetně koberce s nízkým chlupem. Na tvrdé podlaze (dlažba, vinyl, laminát) se pohybuje volně.
Fotogalerie: Lucie Sobotová
Princip fungování je snadný, spínací tlačítko je konstrukční selhání
Otočný panel s kolečky se bez zatížení neustále otáčí po směru hodinových ručiček. Při pohybu ve volném prostoru se působením vlastní váhy se kolečka netočí a udržují rovný směr. Nárazem do překážky se otočný panel mechanicky uvolní, čímž vozítko změní směr. Tento systém zajišťuje, že se zařízení pohybuje zcela náhodně napříč prostorem vymezeným stěnami a nábytkem.
Fotogalerie: Lucie Sobotová
Na podobném principu kdysi fungovaly dětské hračky typu lunárního vozidla na klíček. Žádné senzory, řídicí jednotku či cokoliv sofistikovanějšího v tomto předraženém uklízecím vozítku nenajdete. Naprosté konstrukční selhání představuje umístění spínacího tlačítka. Nachází se totiž přímo pod jedním z hnacím řemínků rotačních kartáčů, což vysvětluje jeho tuhost a obtížné spuštění.
- Více informací o funkčnosti mini uklízecího robota najdete v tomto článku.
Zdroje: Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze
Rubriky
Cena vozítka myslím byla stejná akorát u vysavače chybí ta samostatná stříbrná anténa 😂😂😂co mělo lunární vozítko