Menu

Omylem jsem projel na červenou: Lze se v roce 2025 vyhnout pokutě?

Omylem jsem projel na červenou: Lze se v roce 2025 vyhnout pokutě?
Foto: Unsplash.com

Sedíte za volantem, projedete křižovatkou a najednou si uvědomíte, že tam možná už svítila červená. Spolujezdec vedle vás začíná Googlit možnosti, vy se snažíte uklidnit. Co teď? Zastaví vás hned policie, přijde vám pokuta poštou, nebo to prostě projde?

Dá se „usmlouvat“, že to bylo omylem? Existuje jediná výjimka

Bohužel, zákon neřeší, zda jste na červenou projeli úmyslně, nebo nechtěně. Jednou už jste projeli a to je hlavní. Stejně tak nehraje roli, jestli to bylo těsně po oranžové. Pokud už svítila červená, přestupek je jasný. Policisté na místě mohou přihlédnout k okolnostem, ale pokud vás zastaví, budou postupovat podle pravidel.

Nejčastější argument „bylo to ještě na oranžovou“ vám moc nepomůže. Právě oranžová totiž znamená, že máte zastavit (a ne naopak zrychlit). Samozřejmě za předpokladu, že už nejste tak blízko, kdy by prudké brždění bylo nebezpečné. Samotný průjezd na oranžovou podléhá stejným pravidlům a stejně jako průjezd na červenou není povolen.

Jedinou výjimkou z pravidla je situace, kdy jste nuceni vjet do křižovatky na červenou v případě průjezdu vozidel IZS se zapnutými majáky (policie, záchranka, hasiči). V takovém případě se nutný vjezd do křižovatky toleruje i na červenou, nezbytné je ovšem dodržet maximální opatrnosti a neohrozit při vjezdu sebe ani ostatní.

  • TIP: Lidově se zažilo, že semafor ukazuje červenou, oranžovou a zelenou barvu. Zákon ovšem žádnou oranžovou nezná, v liteře zákona se jedná o barvu žlutou.

Video: Jízda na červenou, Městská policie Plzeň, YouTube

Jak se to dokazuje

Jestli vás nezastavila policie hned na místě, ještě to neznamená, že máte vyhráno. Může se stát, že vás zachytila kamera. Jenže kamery na křižovatkách nejsou všude a ne všechny fungují stejně. Některé jen monitorují dopravu, ale přestupky neřeší. Pokud jste projeli právě takovou křižovatkou, můžete si oddechnout, protože žádná pokuta nepřijde.

Jiné kamery ale slouží přímo k odhalování průjezdů na červenou. Ty přesně zaznamenají, kdy padla červená a kdy auto vjelo do křižovatky. Záznam se pak automaticky odesílá k vyhodnocení a může na základě něj přijít výzva k podání vysvětlení nebo rovnou pokuta. Pokud se tedy nacházíte v místě s těmito kamerami, šance na vyhnutí se postihu je mizivá.

  • TIP: Policejní hlídky mají ve vozidlech instalovány kamery. Pokud byla některá v době průjezdu na místě, prokázat vám průjezd na červenou bude velice jednoduché.

Zákon ukládá tisícové pokuty i bodové postihy

Projetí na červenou je v Česku považováno za velmi závažný dopravní přestupek, který je upraven v zákoně č. 361/2000 Sb., o silničním provozu. Konkrétně se jedná o § 125c odst. 1 písm. f) bod 5, který stanovuje sankce za „nezastavení vozidla na signál, který přikazuje zastavit vozidlo, nebo na pokyn k zastavení vozidla daný oprávněnou osobou“.

Forma trestu Sankce za projetí na červenou
Pokuta na místě 4 500 Kč až 5 500 Kč
Pokuta ve správním řízení 7 000 Kč až 25 000 Kč
Bodový postih 6 bodů
Zákaz řízení 4 až 6 měsíců (v případě opakovaného přestupku dvakrát během 12 měsíců)

* Výše pokuty se může měnit podle aktuálně platných předpisů.

Lze se odvolat, pokud to bylo opravdu těsně?

Pokud jde o kamerový záznam, systém obvykle pracuje s určitým zpožděním, ale jakmile auto vjede do křižovatky na červenou, přestupek je zaznamenán. Policie či správní orgán může přihlédnout k okolnostem (například pokud by šlo o selhání semaforu), ale v běžných případech není moc prostoru na omluvu.

Závěr

Projeli jste na červenou? Pokud vás nezastavila policie a nejste si jistí, zda tam byla kamera, nezbývá než čekat. Výzva k podání vysvětlení vám může přijít poštou. Pokud kamera na místě není, pravděpodobně se nic nestane. Pokud vás policie zastavila, vymlouvat se na „omyl“ nebo „skoro oranžovou“ nepomůže.

Zdroje:

  • Autorská tvorba redaktora Arecenze
  • Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů., In: Sbírka zákonů České republiky. 2000, částka 111., Dostupné také z: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361 [cit. 17. 2. 2025].
  • https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/projizdeni-krizovatky-na-oranzovou-mohou-policiste-trestat-pokuta-je-az-5500-korun-347445

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

I v tom zaostalém Rusku dnes mají na křižovatkách semafory, kde vedle svítící „zelené“ se ukazují číslice, které znázorňují dobu, kdy „zelená“ bude ještě svítit. Snad technický pokrok přijde časem i na křižovatky v České republice.

souhlasím,u každého světla i směrových šipek,přidat SVĚTELNOU ČITELNOU časomíru, včetně chodců, námět pro šikovné podnikatele.???????

Miroslav

Vážení, jízda na červenou je špatně, s tím souhlasím.
Ale prosím ty, kteří jezdí dlouho a hodně, stalo se vám, že jste vjeli do křižovatky na již “končící” žlutou či již červenou?
Když se řidič blíží ke křižovatce tak přece nemůže mít oči zabodlé pouze do semaforu.
Těch povinností a nebezpečí je tam spousta a tak řidič musí kontrolovat co se děje za ním, na chodce, vozidla která se ke křižovatce blíží. Pokud toto vše dělá po zhlédnutí zelené na semaforu, tak pokud ho zaujme nějaké nebezpečí mimo zorné pole semaforu, je na problém zaděláno. Projede křižovatku a může se tak stát, že netuší že tam již spadla žlutá nebo již dokonce červená.
Nechci jízdu na červenou v žádném případě obhajovat.
Pouze chci připomenout, že se mohou stát i takovéto případy, a pokud je takto chybující řidič zastaven či stíhán za tento přestupek.
Bylo by dobré, pokud je to možné, aby takovéto případy byly alespoň trochu zohledněny, nic víc.

Dobrý den,

podle zákona není možný vjezd do křižovatky ani na žlutou, čímž se váš dotaz ošetřuje. Samozřejmě policie často takovou situaci toleruje, důležité je ale chápat, že ji podle litery zákona tolerovat nemusí a neměla by. Doba svícení žluté je podle norem nastavena standardně na dobu minimálně 3 sekundy (v případě rychlejších úseků může být doba svícení i 4 sekundy), což by mělo umožnit bezpečné zpomalení a zastavení vozidla.

Jakub Gulec, redaktor

Pokud by na semaforech fungoval digitální odpočet změny barvy, tak jako je tomu v mnohých státech západní Evropy, byla by situace vyřešena. Dohadování se s policií, zda byla barva taková či maková je o ničem. Za chvíli dojde někdo s tím, že dvě vteřiny před zhasnutím zelené se tam již nesmí vjíždět. Prostě u nás vždy nějdo něco vymyslí a že je to blbosn na entou nikdo neřeší.

pavel.150@seznam.cz

Několikrát se mi stalo, že mi padla žlutá, a kdybych i prudce zabrzdil, tak zastavím uprostřed křižovatky, takže je lepší přidat plyn, a co nejrychleji zmizet z křižovatky.

Josef

ja myslim,ze nebezpecni jsou ridici, kteri po cervene vyrazi na zlutou a nepockaji na zelenou

jirka

Kdyby zelená před přepnutím na žlutou parkrát zablikala,tak jak to mají v Rakousku,tak je vše vyřešeno

Josef

Přesně tak světelné upozornění že bude končit volný průjezd, v rakousku si nikdo nedovolí jet na žlutou …. toto žádného chytrolína který u nás navrhuje silniční zákon nenapadlo…. a zákonodárce kteří to schválily to také nenapadlo ….

kony

Focené křižovatky na průjezd na červenou fotí vždy ze předu a zezadu (jsou dvě) jinak není důkaz. Pokud výs zastaví esenbák a tvrdí průjezd na červenou a máte spolujezdce tj. svědka máte vyhráno, do protokolu napíše, že bylo vše dle pravidel (pokud není fotka a tu nemají) mají smolíka. Pokud jste sám, máte smůlu.

Jindra Kavan

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.